Úvod Projevy nemoci

Projevy nemoci

Především se onemocnění projevuje únavou a celkovou slabostí. Může se dostavit dvojité vidění nebo porucha vidění na jednom oku (bývá zasažen oční nerv). Často se objeví poruchy čití na kůži končetin a trupu, nepříjemné svědění (např. v obličeji). Pacienti mají potíže při mluvení, cítí mravenčení, brnění a ztrnulost. Nemohou správně a dobře hýbat s končetinami, ztrácí nad nimi kontrolu. To se projeví nekoordinovaností pohybů. Dostaví se závratě a třes. Někteří jedinci mají potíže s řízením a kontrolou vyprazdňování při močení i stolici.


Diskuse (72 komentářů)

Petra, (26. 06. 2011 22:44) Reagovat
Dobrý den všichni,jsem teď ve fázy, kdy se teprve vyšetřuje. Chtěla bych se zeptat, co si myslíte o tom, že nemusíte mít positivní lumbálku a MR. Slyšela jsem, že jsou pacienti, kteří mají eresku a přitom mají negativní MR a lumbálku. Je to vůbec možné. Co vlastně znamená, když lékař řekne, že máte rychlejší nebo citlivější reflexy a nervové zakončení. Začala jsem zakopávat o vlastní nohu, ale nemám to při každém kroku. Ale když zakopávám v jeden den, tak je to dost často. Byla jsem kdysy atlet a stále jsem byla v pohodě a pár měsíců dozadu, mě berou bolesti do nohou, hlavně lýtka. Ale bolej mě i ruce, že někdy musím i přestat chvíli pracovat. Zatím děkuju Petra
Kateřina Rašková, (28. 06. 2011 18:02) Reagovat
Zdravím,leč jsem také "jen" ve fázi vyšetření, tak RS mám již potvrzenou. Mám to štěstí, že mám v rodině lékaře, takže jsme ataku poznali celkem včas...Údajně se RS nemusí objevit při odběru mozkomíšního moku, leč by tam měla být menší abnormalita, která by potvrzovala autoimunitní onemocnění...Má slova ber, jako slova laika, ale je možné, že tvé bolesti jsou spojeny s páteří, skřípnutým nervem, apod...Pro svůj vlastní klid absolvuj toliko vyšetření, než budeš mít ty sama klid.S přáním hezkého dne a pevného zdraví, K.R.
Lukáš, (05. 07. 2011 11:34) Reagovat
Jo, je to možné, já měl to samé. Lumbální punkce a MR mi RS nepotvrdily. Jinak Ti to RS Ti více jak na 70% sedá na pohybový aparát.Přeju Ti hodně štěstí.
Anna, (27. 09. 2011 21:53) Reagovat
Chci se jen zeptat - asi od března do konce dubna slabost obou dolních končetitn, šílená únava a potřeba přes dvacet hodin spánku, třes ruky při cílení na nějaký předmět, občas při chůzi pocit, že nemám nohy a půjdu po zadku. MR mozku negativní, lumbální punkce - pouze těžká porucha hematolikvorové bariéry, hodně vysoká celková bílkovina, jinak nic. Jsem z toho na dně, nyní mi asi tři týdny brní prsty a dlaně a prsty na nohou, na pravé se mi hýbou samy od sebe prsty (kmitaji do stran), občas problém s rovnováhou a špatná chůze (těžké nohy, zakopávání), pocity pálení na břichu, pak na ruce, na stehně a špatně cítím, když se mi někdo dotkne na noze míst pod kolenem, je to strašně slabé, téměř to nevnímám, to mi začlo až teď, občas pocity bodání v prstech na nohou i rukou, jsem z toho na mrtvici. Píšete, že jste měl výsledky negativní, jak se tedy přišlo na to, co vám je a léčí Vás?? Předem díky za odpověď a zdravím Vás
Lukáš, (30. 09. 2011 12:19) Reagovat
Lumbální punkci jsem měl 3x. negativní. Ale po atace, kterou jsem měl před rokem v květnu bylo na 100% jisté, že mám roztroušenou sklerózu.Jsem v klinické studii, takže si hraju na pokusného králíka, ale stěžovat si nemůžu, to je zase pravda.Stav, který jste popsala se hodně podobá atace, no, pokud je to déle než 24 hodin v kuse. Opravdu nevím, co poradit, nejsem žádný odborník. Je mi 23 let, i když mám RS od osmi.Každopádně přeju štěstí + hlavně klid. Ten je opravdu důležitý.
Anna, (09. 10. 2011 17:55) Reagovat
No, to brnění mám už přes měsíc v kuse, teď se k tomu přidalo ještě brnění obličeje. Hlavně mě kosí šílená únava, musela jsem skončit v práci, studuji vysokou, ale nemám kdy se učit - potřebuji pořád spát a jsem pořád bez energie. Špatně chodím, mám strašně těžké nohy a zakopávám. Čeká mě nová mag.rezonance mozku a pak pobyt na klinice, snad už konečně zjistí, co mi je a začno se mnou něco dělat, bojím se všeho. Doktoři mi nechtějí nic říct, doktorka jen měla hlavu v dlaních a říká, že se jí to nelíbí a musí mě přešetřit, jinak nevím nic, zjistila, že si necítím místy, když se mi dotýkala nohou, někde ano, ale slabě, od kolen dolů to mám a chodím jak opilá, špatně zvládám rovnováhu.
Lucie, (10. 03. 2018 13:39) Reagovat
Ahoj Lukáši, dle čeho teda RS diagnostikovali?
barbora, (27. 09. 2011 18:36) Reagovat
Dobrý den chtěla bych se zeptat mam mravenčení rukou,točí se mi hlava a mam hrozný tlaky do hlavy hlava me nebolí cítím se unavená a ospalá může se jednat o RS děkuji za odpověd a prosim jaká mam podstoupit vyšetření
Anna, (27. 09. 2011 21:42) Reagovat
Jděte raději k lékaři - neurologovi. Nerozumím, co máte přesně na mysli těmi tlaky do hlavy, ale bez vyšetření se nic nedozvíte a je lépe onemocnění (jakékoliv) vyloučit, než čekat, zda se to zhorší.
Lukáš, (30. 09. 2011 12:21) Reagovat
Moje řeč. Nemá smysl čekat, až to bude v horším stádiu, pokud se jedná o RS.
Terka, (13. 12. 2011 09:43) Reagovat
Souhlasím, že byste měla jít k lékaři.
monika, (30. 12. 2011 12:04) Reagovat
dobry den, je mi 27let a jiz pred peti lety jsem mela pocit ze mi mravenci leva ruka a noha. byla jsem na MR a vse bylo v poradku. po narozeni syna jsem se jednou v noci vzbudila a brnela mi pulka obliceje,znovu MR a vse ok. ted jiz zhruba tyden citim mravenceni v levem chodidlu a trosku take rty a nos.... ach jo zacinam si pripadat jako blazen...
viera, (20. 01. 2012 21:05) Reagovat
.NA RS sa liečim už 21 rokov ,nohy mam stuhnute ,ale este chodim .MOJA sestra tolko stastia nemala .ZOMRELA ako 45 ročná.lekári skušali lieky ,.ale jej viac poškodili ako pomohli.Najlepšie ak človek može pracovat pokial sa len dá.Ak ostane doma stuhne.
LuckaM, (16. 03. 2012 19:33) Reagovat
Ahoj všichni,je mi 30 let a je to půl roku, co jsem začala jezdit po vyšetřeních (LP a MRI) a bohužel mi byla diagnostikována RS. Nastoupila jsem léčbu(solu-medrol 1000mg, poté medrol 16 mg dávky snižuju),ale zdá se mi, že se můj stav nijak nelepší. Snad se mi i zdá, že je to asi horší, mám bolesti nohou, takové zvláštní pálení, brnění, křeče a takovy zvláštní pocit, že mě ty nohy snad neunesou.A teď ještě třes v rukou a všechno mi tak najednou víc padá z rukou. Doktorka mi říkala, že nemám čekat zázraky, protože žádná cílená léčba RS není, jen se dají zmírnit příznaky. Tak mám takový dotaz, jestli máte někdo s léčbou taky takové zkušenosti, jestli je to prvotní zhoršení normální a nebo je něco špatně? Své názory mi můžete posílat i na e-mailtattoowoman@seznam.cz
Pavla, (23. 03. 2012 22:12) Reagovat
Ahoj Lucko,dnes jsem narazila na tyto stránky a chtěla bych ti odpovědět na tvůj dotaz.Mě byla RS diagnostikována loni v červenci a pálení,brnění a zvláštní pocit v nohách a v rukách mám do dnes.První ataku jsem měla v prosinci 2010,od té doby se držím.Beru 8mg medrolu ob den,píchám si betaferon ob den,ale ted mi má lékařka napsala na to brnění a bolesti lyriku,jsou to prášky právě na toto brnění a bolesti.Zabrat by to mělo tak po 2 týdnech,ale už ted bych řekla,že to zabralo,ale občas mi ještě nohy brní.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená-skleróza.info
Kontakty