Úvod Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza

 

Roztroušená skleróza (RS) je neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém (CNS), a to bílou hmotu mozku. Toto onemocnění je poměrně časté a propuká většinou v mladším věku, zhruba mezi 20 – 30 rokem. Není to však pravidlem, RS mohou onemocnět i starší lidé. Je zajímavé, že častěji postihuje ženy. Výzkum se zabývá příčinami této nemoci, které nejsou doposud zcela jasné. Projevuje se vznikem mnohočetných zánětlivých ložisek, které ničí ochranný obal některých nervových vláken tzv. myelin. Je to tuková tkáň, která chrání a vyživuje nervová vlákna a pomáhá urychlit  přenos vzruchů z CNS (centrální nervový systém) do různých částí těla. Pro RS je typické, že postihuje oblasti zodpovědné za čití, pohyb a koordinaci. Důvodem je nedostatečnost nebo úplná neschopnost přenosu vzruchu z CNS nervovým vláknem. Jedná se o tzv. autoimunitní onemocnění.

  

Proč se nemoc nazývá roztroušená skleróza?

Tento název se skládá ze dvou pojmů. Řecké slovo „skleros“ znamená tuhý a v tomto případě představuje ztuhnutí místa, které bylo napadeno zánětem. Je to podobné jako srůsty. Po odeznění zánětu zůstane jakási jizva. Protože zánětlivá ložiska se nachází na různých místech bílé hmoty, kde později zůstávají zatuhlinky, hovoří se o roztroušené skleróze. Zjizvení (skleróza) zhoršuje správný přenos informace.

Co je to myelin a jakou hraje roli při RS?

Myelin nebo také myelinová pochva je ochranný obal nervových vláken soudkovitého tvaru. Pro lepší představu si nervové vlákno lze představit jako šňůru s navlečenými korálky (myelinovými pochvami). Myelin nejen chrání a vyživuje vlákno, ale pomáhá i urychlit přenos informací z CNS ke svalům a smyslovým orgánům. Zánět napadá myelinové pochvy, které se rozpadají. Vlákno je obnažené, přenos informací se zpomaluje. Pokud se trhá či dokonce rozpadne i samotné nervové vlákno je přenos zcela znemožněn. Imunitní systém v tomto případě sehrává medvědí službu, protože z nějakého důvodu považuje myelin za nežádoucí a proto napomáhá jeho rozpadu. Z tohoto důvodu se RS považuje za autoimunitní onemocnění. Vlákno, které přišlo o myelinové pochvy se nazývá demyenilizované. Někdy to však není definitivní fází, protože některé myeliny mají schopnost se obnovit, nicméně přenos  u remyelinizovaného vlákna je zpomalen.



Další informace o léčbě RS najdete na roztroušená skleróza.cz

Jak onemocnění probíhá?

Pro RS je typické střídání období záchvatů (ataků) a období zdánlivého klidu. U některých pacientů mohou být záchvaty časté, u jiných se mohou projevit jen výjimečně. Tento proces je nepředvídatelný a proto i léčba či prevence je těžká. Při záchvatu je pacient léčen symptomaticky, aby se zmírnily příznaky onemocnění. Účinná léčba, která by vedla k úplnému uzdravení zatím není známa. Individuální je i průběh či intenzita jednotlivých záchvatů.

Projevy nemoci

Především se onemocnění projevuje únavou a celkovou slabostí. Může se dostavit dvojité vidění nebo porucha vidění na jednom oku (bývá zasažen oční nerv). Často se objeví poruchy čití na kůži končetin a trupu, nepříjemné svědění (např. v obličeji). Pacienti mají potíže při mluvení, cítí mravenčení, brnění a ztrnulost. Nemohou správně a dobře hýbat s končetinami, ztrácí nad nimi kontrolu. To se projeví nekoordinovaností pohybů. Dostaví se závratě a třes. Někteří jedinci mají potíže s řízením a kontrolou vyprazdňování při močení i stolici.

 

 

Předpokládané příčiny RS

  • Genetické dispozice
  • Trauma
  • Nadměrné množství olova či rtuti v těle
  • Alergie na lepek
  • Porucha metabolizmu tuků
  • Autoimunitní onemocnění
  • Přemnožení kvasinek v organismu
  • Nedostatek vitamínů
  • Pomalá virová infekce (např. po očkování)

Některé nemoci, např. otravy těžkými kovy, zhoubná anémie, nádor v míše se projevují podobně jako RS a proto je nutné je na začátku vyloučit.

Léčba RS

Při léčbě tohoto onemocnění se klade důraz na zklidnění psychiky a zlepšení fyzického stavu pomocí rehabilitace. Doporučuje se užívání doplňků stravy, které napomáhají obnovovat myelinová pouzdra. Příkladem je kyselina gamalinolenová (GLA), která je obsažena v pupalkovém oleji, vkombinaci s B vitaminy, jež pomáhají přeměnit GLA v prostaglandiny. Dále jsou vhodné vitamíny E,  C nebo zinek. lecitin, carnitin a C2A.

Nemocný by měl dodržovat dietu. Někdy se osvědčí i alternativní léčba, homeopatie. Žádoucí je i pravidelné, ale mírné cvičení.

Dieta při RS

  • Živočišné a nasycené tuky v omezeném množství, lépe vůbec
  • Z mléčných výrobků pouze kozí či ovčí mléko, případně nízkotučné jogurty
  • Vynechat rafinované uhlohydráty (bílý chléb, bílá rýže, koláče, sušenky)
  • Nesladit
  • Naopak používat oleje, které dodávají nutnou kyselinu linolovou
  • Pokud je zjištěna alergie na lepek, je nutno dodržovat bezlepkovou dietu
  • Vhodné jsou ryby, tak 3 x týdně
  • Často se doporučuje jíst tmavou zeleninu, zeleninové saláty a luštěniny
  • Dobré jsou ořechy,semínka a lněné semínka, zejména jejich olej
  • Maso v omezeném množství a jen libové
  • Pít alkohol ve výjimečných případech a v malém množství
  • Nekouřit !

 



TIP : příčiny, příznaky a jak se projevuje parkinsonova choroba je neurologické onemocnění, které nelze zcela vyléčit.

Závěr

Roztroušená skleróza je obávanou a nevypočitatelnou nemocí. Nemocného dokáže pořádně potrápit a negativně zasáhnout kvalitu jeho života na všech úrovních. Protože se dědičnost podílí na vzniku této nemoci, člověk, v jehož rodině byla dříve diagnostikována, by měl dbát na zdravý životní styl. Dostatečně relaxovat a udržovat organismus v dobré fyzické i psychické kondici.


Diskuse (36 komentářů)

Filip, (14. 04. 2010 15:31) Reagovat
Dobry den, rad bych se zeptal, zda nemocny RS muze ridit auto, mam tim na mysli, zda to neni nebezpecne, zda to nemuze ovlivnit chovani pri rizeni a ohrozit.Diky za odpoved.
martin822, (19. 06. 2010 14:45) Reagovat
Vcera som isiel 140 po okreske, jo, moze a je to nebezpecne :-) . Zalezi v akom stadiu clovek je, ked som mal dvojite videnie, tak som sa k tomu moc nebral, i ked soferovanie milujem
Marie, (09. 10. 2012 14:01) Reagovat
Lide casto zeny nemohou ridit auto,caste krece znehibnej vase nohy.Ma matka s touto nemoci zije uz 8let a casto trpi.Dekuji
Kačí, (15. 06. 2011 12:21) Reagovat
Dobrý den,mám dotaz. Můj přítel má RS. Mohlo by naše dítě mýt také RS??
Adinka, (13. 07. 2011 21:05) Reagovat
mohlo. ale nemuselo :)
Sára, (22. 07. 2011 19:37) Reagovat
Dobry den chtela bych se zeptat :)Jestli je jiste ze kdyz ma toto onemocneni ze skonci na vozicku ...:( Dekuji moc za odpoved
jarka, (19. 11. 2012 08:38) Reagovat
poznala jsem supr člověka,který má RS už 13 let,manželka se sním rozvedla,že nedokáže sním žít,prostě se mu zhroutil život.Tedˇjsem do jeho života vstoupila já,jenže odmítá mně,bojí se znovu začít žít nevím jak ho mám přimnět ktomu aby to nevzdával.Je jen on a jeho diagnoza.Jestli máte někdo stejné potíže se svym protějškem prosím ,poradťe mi,nerada bych ho stratila díky své neznalosti,jak zvládnout RS.předem děkuji Jarka
lev, (12. 12. 2012 23:07) Reagovat
jarko,odpovídám Ti na otázky ohledně RS Tvého partnera.Sám jsem s Touto diagnozou zažil,že mne manželka opustilav době,kdy se z absolutně zdravého u mne náhle tato dg. objevila a já to těžce nesl a okolí jsem určitě nebyl moc příjemný.Pro mne takřka náhlé definitivní sdělení o rozvodu po náhlým se zamilováním do jiného partnera mi nic dobrého nepřidalo.Stav se trochu zhoršoval a okolí se vyšklibovalo.Jsi úžasná - že máš pro svého partnera odhodlání mu pomoci-ač víš,že to třeba nebude cesta vždy lehká- ale věř mi,že mášli odhodlání,trocha trpělivosti parnerovi naslouchat -ne jej ale moc litovat - brzy se dostaví výsledky kladné,třebaže pozvolna.Nemoc sice nesmí podcenovat a zbytečně hazrdovat se zdravím,tzn.brát v podvědomí vpotaz co smí a co ne,ale zároven občas lehce svoji mez překročit a tak se trošičku držet v kondici-avšak jen sám pacient se naučí časem -kam si až může dovolit bez rizika lehoučce tu atam překročit svoji mez při fyzickém či přepětí-a hlídat si životosprávu.
lev, (12. 12. 2012 23:41) Reagovat
ještě trošku pokračuji-svůj zdrav.stav,který jsem popisoval mi začal po příchodu z vojny-před takřka 30 lety kdy jsme na sebe celé 2 roky vojna čekali a tedy po 3 leté známosti se vzali.V začátcích nejistot s dg.rsm tzn.smiřování se se svoji dg. a tápání co dál,jsem byl na to již rok a půl po svatbě sám ač spoléhaje že mám intel.sš slušnou ženu -to nevydržela -byla moc mladonká 20 let achtěla dítě na což jsem tehdy nenabral odvahu a v tom ji oslovil čertvě rozv. starší muž.Bylo to těžké ale je nutné se zabrat do nějakých svých smysluplných plánů jak na sobě zapracovat a určitě by mne tehdy také nepomohlo kdyby mne někdo litoval či donekonečna šetřil.A tak tehdy zakomplexovaný dělník jsem začal studovat při práci SŠ, za nějaký čas VOŠKU a tak se stát nakonec pedagogem svého od dětsví dosud nejoblíbenějšího oboru malířství.Samozřejmě za podpory své nové příteklkyně - a zdr. problémy -dosud sportuji,turistika,cyklistika,běžky, opatrně přestavuji domeček -bude mi 51.J e třeba mít vůli.
Anet, (28. 06. 2013 19:30) Reagovat
Může být RS dědičná? Když to má moje mamka?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená-skleróza.info
Kontakty